Köpeklere Yaş Mama Vermenin Faydaları Nelerdir?

Evimizi, hayatımızı paylaştığımız sevimli köpeklerimiz için yapmayacağımız şey yoktur. Onların rahatı ve sağlığı için gerekli olan ne varsa yapmaya çalışırız. Sevimli dostlarımızın daha uzun ömürlü olmaları ve sağlıklı bir yaşam sürmeleri iççin gıdalarına çok dikkat ederiz. Bunun için yedikleri içtikleri her şeye önem vermemiz gerekir. Şuan piyasada çok farklı mama çeşitleri bulunmaktadır. Köpekler özel hayvanlardır sizin gördüğünüz her yemeği yiyemezle. Yeseler bile onlara fayda yerine zarar vermiş oluruz. Köpeklere yaş mama veya kuru mama verdiğimiz de nasıl sonuçlar ile karşılaşırız bu en çok merak edilen unsurdur. Sevimli dostlar köpeklere yaş mama vermenin faydaları nelerdir?

Köpeklerin Yaş Mama Tüketmesini Sağlayın

Köpekler taslarında gördükleri her yemeği yeme özelliğine sahiptir. Ancak köpeklere yaş mama vermemiz daha doğrudur. Çünkü yaş mama daha özel bir süreçten geçerek yapılır. İçinde etin yan ürünleri, tahıl, sebze, yağ, mineral ve su bulunur. Püre haline getirilen bu yaş mamalar buhar tünelinde biraz pişirilir. Besin değerleri kaybolmadığı için köpeklere çok faydası vardır. Sterilizasyon sağlamak için en az iki saat kapalı alanda pişer. Dengeli bir şekilde dağılım olduğundan yaş mamayı istediğiniz öğünlerde köpeklerinize verebilirsiniz.

Ülkemizde Yaş Mamaya Bakış Açısı

Türkiye’de çok değişik yaş mama markaları mevcuttur. Kalite olarak birbirine uymayan yaş mamaları dikkatli vermek gerekir. Çünkü bazı yaş mamalara şeker ilave ettikleri doğrudur. %80-85 oranında su ilaveli kalitesi çok düşük mamalar raflarda yerini almıştır. Bunun için güvendiğiniz hayvan mağazasından yaş mama almalısınız. Köpek besleyen aileler genel olarak yaş mamaya olumlu bakarlar. Ancak bazen farklı alternatifleri denedikleri de olur. Bu durum tamamen tercihe kalan bir durumdur.