Obezite Başlangıcı Olan Köpeklerde Kullanılması Gereken Mamalar

İnsanlar için olduğu kadar insanların en yakın dostları olan köpekler için de obezite bir sorun olagelmiştir. Obezite, tıpkı insanlarda olduğu gibi hayvanlarda da bir takım hastalıklara bağlı olarak ortaya çıkabildiği gibi, sağlıksız beslenme ve yaşam alışkanlıklarına bağlı olarak da ortaya çıkabilir. Hangi nedenle ortaya çıkmış olursa olsun obezitenin bir veteriner hekim kontrolünde tedavi edilmesi ve onu ortaya çıkaran nedenlerin ortadan kaldırılması gerekir. Bu tedavide beslenmenin ve günlük aktivitelerin düzenlenmesi önemli yer tutar.

Obeziteye Karşı Sağlıklı ve Düzenli Beslenme

Düzenli beslenmenin en önemli şartlarından bir tanesi köpeğinize öğün aralarında yemek vermemektir. Buna köpeklere verilen ödülleri de dahil edebiliriz. Çünkü miktarı fazla kaçan bisküvi ya da kemik tarzında ödüller köpeğinizi öğün dışında fazla kalori ile yükleyerek zaman içinde şişmanlamasına neden olacaktır. Bu noktada verilen mamanın ölçüsü de önemlidir. Mama ölçüsünün sağlıklı bir şekilde ayarlandığı bir diyet programı için bir veterinere başvurulabilir.

Hangi Mamayı Seçmeli?

Köpeğiniz obezite tehdidi altındaysa, ona diyet mamalar verebilirsiniz. Bu mamaların yağı azaltıldığı için, köpeğinizin ihtiyaç duyduğu gıda desteğini ona sağlarken daha az kalori verir ve bu yolla normal kilosuna ulaşmasına destek olur. Piyasada bulunan çeşitli markaların diyet mamalarından köpeğinizin yaşına, cinsine ve damak tadına göre seçeceğiniz bir mama bu süreçte onun beslenmesini ve sağlığına kavuşmasını destekleyecektir.