Tahıllı Köpek Maması Faydaları

Köpeklerin bakımında beslenmenin önemi büyüktür. Çünkü köpeğin sağlığı direk olarak beslenmesi ile ilgilidir. Ancak özellikle ev ortamında bakılan köpeklerin yaş mama ya da ev yemekleri yerine kuru mama ile beslenmeleri gerekir. Kuru mama onların biyolojik beslenmelerinde önemlidir. Ancak kuru mama üretiminde son yıllarda tahılsız olarak üretime geçilmiştir. Tahılsız mama mutlaka çok faydalıdır. Fakat tahıllı mama ile tahılsız mama arasında çok büyük farklar yoktur. Tahıllı köpek maması faydaları açısından değerlendirildiğinde özellikleri ile mutlaka köpeklerin beslenmelerinde yer verilmesi gereken besindir.

Tahıllı Köpek Mamasının Özellikleri

Genel anlamda bakıldığında insanlarda olduğu gibi köpeklerin beslenmelerinde de düşük miktarda da olsa tahıla mutlaka yer verilmelidir. Tahıllı köpek maması faydaları açısından değerlendirildiğinde ve yapılan araştırmalarda köpekler için faydalı ve kolay sindirilebilen kana çabuk karışan tahıl yulaftır. Tahıllı kuru mamanın içeriğinde eğer yulaf oranı daha fazla ise sağlıklı olduğu söylenebilir. Çünkü yulaf diğer tahıllara nazaran glisemik indeksi oldukça düşük olan ve en faydalı tahıl ürünüdür. Kanda %90 oranında çözünürlük özelliğine sahip olması ve besin değeri açısından köpeklerin beslenmelerinde verim alınabilen en değerli ve kaliteli tahıl çeşididir.

Köpek Beslenmesinde Tahılın Önemi

Köpeklerin beslenmesinde her ne kadar et ağırlıklı olması öneriliyor ise de yapılan bazı araştırmalar da tahıllı köpek maması faydaları açısından dinlenme metabolizma hızlarının ve boşaltım sistemi sonunda enerji alımlarına yaptığı katkı çok yüksek olduğu anlaşılmıştır. Bu nedenle köpeklerin beslenmesinde sadece et değil tahılın da büyük önemi vardır.