Yavru Kedilerde Beslenme ve Bakım

Her canlıda olduğu gibi yetişkinlerle yavrulara aynı bakım gösterilmez. Yavrular her zaman daha çok ilgiye, özene, ihtimama ihtiyaç duyarlar. Çünkü hassastırlar. Yapılacak en küçük bir hata, bağışıklık sistemlerinin zayıflığından dolayı gelişimlerini olumsuz etkileyebilir. Yediklerine, içtiklerine dikkat edilmeli, yeterince korunduklarından emin olunmalıdır. Peki hep sorulduğu üzere yavru kedilere ne zamandan itibaren kuru mama verilmeli? İlk günlerde ve aylarda beslenmede nelere dikkat edilmeli? Bulundukları ortamın sıcaklığı nasıl olmalı?

Öncelikle yavru kediler, yetişkinlere kıyasla daha çok ısıya ihtiyaç duyarlar. Çünkü yeterince tüyleri ve yağları bulunmadığından kendi kendilerini ısıtamazlar. Bu amaçla, yeterince sıcak bir yerde bulunmalarını sağlamalıyız. İlk yapılması gereken şey bir kedi evi ve kedi battaniyesi edinmektir. Battaniyeyi kedi evinin üzerine örtmek ısı kaybını azaltacaktır. Ek olarak kedi evi içindeki sıcaklığı korumak için, evin içine havluya sarılmış bir sıcak su koymak da faydalı olacaktır. Suyu 3-4 saatte bir değiştirmek tavsiye edilir.

Yavru kedinizin sıcacık bir ortamda olduğundan emin oldunuz. Sıra beslenmede. Tahmin edebileceğiniz gibi verilmesi gereken ilk gıda süt. Ancak yetişkin kedilerde olduğu gibi sütü bir mama kabında vermeniz işe yaramayacaktır. Yavru kedinizin bir “bebek” olduğunu hatırlayıp, biberon yardımıyla sütünü vermelisiniz. Kediler için özel olarak üretilmiş biberonu temin ettikten sonra ( pethop veya eczaneden bulabilirsiniz), sütü ısıtmadan, 30-35 derece sıcaklıkta verebilirsiniz. Yavru kedinizi 6 hafta boyunca süt ile besleyebilirsiniz.

6. hafta sonunda artık kedinizin mama ile tanışma vakti geldi. 1-4 aylık kediler için uygun olan Royal Canin Fhn Babycat Yavru Kedi Maması  henüz kalıcı dişleri çıkmamış yavru kedi için kolay çiğnenebilen özel taneler içerir. Bu anlamda sütten mamaya geçişte kolaylık sağlar. Yavru kedinin doğal savunma sistemini güçlendirir, sindirimini kolaylaştırır.