Yavru Kedilere Ne Mama Verilmelidir?

Yavru kedilere bakmak tıpkı yeni doğan bir bebeğe bakmak gibi özen ister. Bebekler ilk 6 ay sadece anne sütüyle beslendiği gibi, yavru kediler de ilk 6 hafta sütle beslenir. Bunun için bir kedi biberonu satın alabilirsiniz. Ayrıca süt 35 derece gibi bir sıcaklıkta olmalı ve mutlaka ısıtarak verilmelidir. İlk 6 haftadan sonra yavru kedinin yetişkin bir kediden farklı olarak özel mamalarla beslenmesi gerekir. Kedilerin sağlıklı gelişmesi için yavru kedinin ihtiyaçlarını karşılayacak vitaminlerle güçlendirilmiş bir mamayla başlanmalıdır. O yüzden yavru kedilere ne mama verilmelidir sorusu önemli bir konudur.

Mamaya Başlangıç

Yavru kediler için özel olarak üretilmiş mamalardan Royal Canin markasını seçebilirsiniz. Bu mama yavru kedinin ağız ve diş yapısına uygun yumuşak bir mamadır. İçerisinde bulunan maddeler mamanın sindirimini kolaylaştırır. Çiğnemesi kolaydır ve yavru kedi sütten mamaya geçerken zorlanmaz. İçerdiği vitamin ve mineraller sağlıklı gelişmesi için uygundur. Royal Canin yavru kediler için en çok tercih edilen mamalardan biridir. Lavital somonlu yavru kedi maması da alternatif olarak değerlendirilebilir. Ancak yine tıpkı bebeklerdeki gibi mama seçiminde yavru kedinin tercihi önemli olacaktır. Yavru kedi bazı mamaları seçebilir. Bu yüzden sağlıklı beslenmesi ve zayıf kalmaması için beğenmediği bir mama bırakılıp farklı bir yavru kedi maması tercih edilebilir.

Sıcaklık ve Özen

Yine tıpkı yeni doğan bir bebek gibi yavru kedi büyütülürken dikkat edilmesi gereken başka noktalar vardır. Annesinden ayrı kalmış yavru kedi belirli bir sıcaklıkta tutulmalıdır. İlk 4 ay mümkün olduğu kadar başka kedi ve hayvanlarla temas ettirilmemelidir. Çünkü zayıf ve korunmasızdır ve belirli bir hastalığı olmasa da virüs taşıyabilir. Beslenmesi de çok özen gösterilmesi gereken bir konudur. Yavru kedinin uzun süre hayatta kalmasını ve sağlıklı gelişmesini istiyorsanız mutlaka kaliteli, zengin içerikli ve yavru kediler için özel olarak hazırlanmış mamalarla beslenmesi gereklidir.