Yavru Kedilere Verilecek Mama Türleri

Yavru kediler sütten kesildikten sonra, genellikle üçüncü aylarından itibaren yavru kedilere verilecek mama türleri katı ve yaş mama olarak ikiye ayrılmaktadır. 3 aylıktan 12 aylığa kadar olan yavru kedilerin yavru kedi mamasıyla beslenmesi gerekmektedir. Ek besin olarak da yaş mama verilmesi bağışıklık sistemlerinin gelişmesine yardımcı olmak açısından önem taşımaktadır.

Yavru Kedilere Verilecek En İyi Mama Markaları

Yavru kedilere verilecek en iyi mama markaları; Advance, Brit, Cat Chow, Happy Cat, Spectrum, Lavital, Orijen, Pro Plan, Reflex, Gimcat, Brekkies, Royal Canin, Nature’s Protection ve Sanabelle olarak sıralanmaktadır. Bu markaların hepsi yavru kedileri besin değerleri en yüksek mamalarla beslemeye, gelişimlerini sağlıklı ve hızlı bir şekilde sağlamaya yardımcı olacaktır. Bu nedenle yavru kedilere verilecek mama türleri içinden en iyi markaların sıralı halde bulunması, yavru kedi besleyen kişilere yardımcı olmayı sağlamaktadır.

Yavru Kedilere Verilecek Mamalarda Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yavru kedilerin mama seçimine çok fazla özen gösterilmesi gerekmektedir. Sebebi ise kedilerin de köpekler gibi gelişimlerinin 2 yaşına kadar sürmesi olarak bilinmektedir. Bu nedenle kedilerin 3 aylıktan itibaren en az 12 aylık oluşuna yani 1 yaşına girişine kadar yavru kedi mamasıyla beslemekte fayda görülmektedir. Yavru kediler için mama seçiminin önemi oldukça büyüktür. Çünkü bağışıklık sistemlerinin, dişlerinin, kaslarının ve beyinlerinin gelişmesi gün içinde tükettikleri mamalara bağlı halde şekillenmektedir. Bu nedenle mamaları seçerken dikkat edilmesi gereken hususlar; mamaların içerisindeki besin değerlerinin ortalamanın üzerinde bir seviyede olması, aroma verici ve katkı maddeleri gibi kanserojen maddelerin kullanılmamış olması, mamalarının üretim tarihi ve son tüketim tarihinin kontrolünün sağlanması, tüm kedi ırklarıyla uyumlu olması ve ana protein kaynağının pakette ne kadar bulunduğunun kontrolünün yapılması dikkat edilmesi gereken ana hususları oluşturmaktadır.