Yavru Köpek Eğitimi

Köpeklerimize eğitim vermek kuşkusuz çok ciddi bir konu. Eğitim süreci boyunca başardıklarını görmek inanılmaz bir haz ve keyif olsa da, bu sürecin meşakkatli olduğu tartışma götürmez. Özellikle yavru köpeklerin eğitimleriyle ilgili dikkat edilmesi gereken bir dizi konu var. Yavru köpeklerin fizyolojik gelişimlerinde rol oynayan genetik faktörler nedir ve eğitim sürecini nasıl etkiler? Eğitime ne zaman başlamak gerekir ?

Köpeklerin ilk 8 Haftalık Gelişim Süreci

Öncelikle köpeklerin yaşamındaki ilk 16 hafta oldukça kritik. Köpeklerin dünyaya geldikleri ilk 21 gün boyunca hafıza yeteneği yok denecek kadar azdır. Öyle ki işitme, koklama, görme, hissetme gibi duyuları 21 ila 28 gün arasında gelişmeye başlar. 7 ila 8. Haftalar ise yavru köpeklerin kardeşlerinden ayrılıp eğitime başlanması için en uygun dönemdir. Aksi takdirde annesi ve kardeşleriyle geçiremediği zamandan ve kendini ifade etme güçlüğü çekeceğinden dış dünyaya adapte olmakta zorlanacaktır.

Eğitime Başlama

Doğumdan sonraki 7. ila 12. Hafta arasında köpekçiklerimizin çok ufak komutlarla eğitim sürecine alışmasını sağlayabiliriz. Genellikle 16. Haftaya kadar verilen bu ilk eğitim köpeğimizin tüm eğitim hayatı için temel taşı görevini görür. Bu süreçteki eğitimle temelleri sağlam atılırsa, köpeklerimiz ilerleyen zamanlarda eğitime daha uyumlu bir şekilde cevap verir.

Tasma

Eve gelir gelmez bir köpek tasması takmak tasmaya alışma sürecini kolaylaştıracaktır. Henüz bir tasması yoksa veya tasmanın ona ağır geleceğini düşünüyorsanız boynuna basit bir kurdele de bağlayabilirsiniz.

Eğitimde Pozitif Olma

Elbette yavru köpeğiniz eğitim sürecinde öğrettiğiniz her detaya anında olumlu karşılık veremeyebilir. Başarılı olması ne kadar doğal bir süreç ise, başarısızlığı da aynı oranda doğaldır. Bu anlamda tıpkı küçük bir çocuğu eğitiyormuş gibi sabırlı davranmalısınız. Verdiğiniz komutları yerine getiremediği zaman asla kızmamalısınız. Pozitif bir yaklaşımla onu motive etmeli, başarılı olması için cesaretlendirmelisiniz.

Eğitime Hazır Olmak

Bazı günlerde kendimizi çok üretken, yeni şeyler öğrenmeye çok açık hissederiz. Bazı günlerde ise saatlerce tembellik yapmak isteriz. Yani bir günümüz diğerini tutmayabilir. Köpeğimiz için de aynısı geçerli.
Zaman zaman eğitime olumsuz cevap verebilir. Veya siz o gün “eğitme gününüzde” olmayabilirsiniz. Böyle günlerde her iki tarafı da zorlamadan, daha az yorucu aktiviteler yapabilir veya köpeğinizi tamamen kendi haline bırakabilirsiniz. Sonuçta önemli olan bazı şeyleri keyif alarak, mutlulukla hayat geçirmek. Eğitim diye uğraşırken köpeğinizi mutsuz ederseniz uzun vadede daha ciddi sorunlar baş gösterebilir.

Eğitimde Komutlar

Her komut için ayrı bir kelime ve işaret seçmelisiniz. Ve bu komutu verirken hep aynı ses tonu ile hareket etmelisiniz. Yavruyu her seferinde farklı bir komut ile eğitmeye çalışırsanız kafası karışır. Ayrıca öğrettiğiniz bir hareketi tamamlanmasını beklemelisiniz. Hareketi tamamlamadan ona hareketle ilgili onu kutlarsanız veya ona doğru yönelirseniz, hareketi eksik yapmaya koşullanır ve hatalı öğrenmiş olur.


Ödül

Kimi köpekler yiyecekleri, kimi köpekler de sevgiyi ödül olarak benimserler. Ancak tartışmasız her ikisi de köpek için gereklidir. Bu nedenle ikisi arasındaki dengeyi iyi kurmalı, eğitim sonunca vadettiğiniz fiziksel ödülü vererek, köpeğinize sevgi gösterirseniz başarışı bir eğitim sürecini tamamlamış olursunuz.