Yavru köpek maması alırken nelere dikkat etmek lazım ?

Yavru köpek mamaları, özel olarak hazırlanan ve köpeklerin sindirim sistemlerinde rahatlıkla sinmesi sağlanacak gıdaların içeriği ile oluşturulur. Piyasadaki onlarca çeşit yavru köpek maması bulunmaktadır. Peki bu mamalar arasından hangisini tercih etmek lazım? Detaylar yazımızda…

1- En önemli detay mamanın içeriği.

Yavru köpekçiklerin gelişimlerinin uygun koşullarda devam edebilmesi için mamadaki et oranının yeterli miktarda olması gerekiyor. Tıpkı annelerimizin “Et yemezsen büyüyemezsin” demesi gibi değil mi:)

2- Hayvansal türevlerden uzak duruyoruz !

Bunu hep söylüyoruz. “Hayvansal türevler, tavuk ürünleri vb” veya İngilizce karşılıklarından örnek vermek gerekirse; “chicken by product, meal by product” gibi açıklamaların olduğu mamalrdan arkamıza bakmadan kaçıyoruz. Bu tip mamalar yetişkin köğekler için bile zararlıyken, yavru köpekler için ciddi bir sindirim problem tehdidi.

3- Mama içeriğindeki destek maddelerine dikkat !

Yavru köpeklerin bsindirim sistemi yeterince gelişmiş değil tahmin edebileceğiniz gibi. Bu nedenle mamaların içeriğindeki maddelerle destek olmak gerekiyor. Bu nedenle yavru köpek mamaları içinde veglucosamine, chondritin, l-carnitin v.b sindirim sistemini geliştirici takviyelerin olmasına dikkat etmek gerekiyor.