Yavru Köpek ve Kedilere Yetişkin Maması Verilir Mi ?

Köpek ve kedi mamaları birçok özelliğe göre sınıflandırılıyor bilindiği üzere. Kısırlaştırılmış, diyet, yüksek enerjili, ırka özel, yavru, yetişkin, yaşlı vs. Peki, yavru köpeğinize yetişkin kedi maması vermek doğru mu?

Öncelikle yavru dostlarımızın oldukça hassas bir bünyeleri olduğunu, gelişme süreçleri devam ettiğinden bazı mineral ve vitaminlere, yetişkin köpeklerden daha çok ihtiyaç duyduklarını unutmamak gerekiyor. Nasıl ki yeni doğan bir bebeğe, yetişkinlerin yediği besinleri vermekten kaçınıyorsak, yavru kedi ve köpek dostlarımıza da aynı hassasiyeti göstermek şart.

Konuyu biraz daha detaylandıralım. Yetişkin mamaların tanecikleri, yavru dostlarımızın mamalarının taneciklerine göre daha iri, ki bu da yavru dostlarımız için pek uygun değil.

Peki tam tersi senaryolar için durum nasıl? Yani yetişkin kedi ve köpek dostlarımıza yavru maması vermek doğru mudur? Olumsuz etkileri var mıdır?

Yavru mamasının besin değerleri, yetişkin mamasına kıyasla daha yüksek seviyededir, dolayısıyla yetişkin dostlarımızın besinsel gereksinmelerini fazlasıyla karşılar. Ancak yetişkin kedi ve köpeklerin ekstra enerji içeren yavru mamasından sürekli yemeleri fazla kilo alma riski oluşturabilir. Dostunuzun vücut durumuna dikkat edilerek, yavru maması vermesi halinde, bu durum hiçbir soruna sebep olmaz. Yalnızca tane boyutu, yetişkin dostlarınızı için küçük gelebilir.

Sonuç olarak yavru kedi ve köpek dostlarımıza yetişkin maması vermek hayati bir olumsuzluğa yol açar diyemeyiz ancak gelişimlerinin olması gerektiği gibi ilerleyebilmesi için mineral ve vitamin bakımından zengin olan yavru mamalar kesinlikle tercih edilmelidir.