Yavru Köpekler Hastalandığı Zaman Hangi Mamalar Verilmeli?

Tüm hayvanların yavruları gibi köpek yavruları da çok hassastır. Bunun sebebi, bebeklerin mikroplara ve virüslere karşı dirençlerinin çok düşük olmasıdır. Hayvan yavruları belli bir yaşa gelene kadar tüm dış etkilerden gelecek olan, hastalanmaya ve yaralanmaya açıktır. İnsandan farklı hastalık belirtileri gösteren köpeklerde doğumdan ve doğum dışı çevresel faktörlerden olmak üzere hastalıklar meydana gelebilir. İnsan hastalıklarının atlatılmasında yüksek besin değeri gösteren besinleri ve ilaçları almak gerektiği gibi, hayvan iyileştirme sürecinde de mama değişikliği, gerekli aşıların yapılması, ilaç ve vitamin takviyesine gidilmelidir.

Hangi Mamalar Tercih Edilmeli?

Özellikle köpek hastalıklarının tedavisinde, protein son derece önemlidir. Yavru köpeklere ayrı mama çıkarılmasının ise başlıca sebebi bu mamaların besin değerlerinin yüksek olmasından kaynaklanır. Hassas bir yapıya sahip olan yavruların, yavru köpek maması ile beslenmesi beden sağlıkları açısından kuvvetlendirici olacaktır. Birçok farklı çeşidi bulunan mamaların özellikle tavuk etli ve dana etli olanlarından tercih edilmesi doğru bir seçim olacaktır.

Mama Önerileri

Yavru köpekler hastalandığı zaman hangi mamalar verilmeli sorusuna cevap olarak. Pro Plan Puppy tavuklu yavru köpek maması önerilebilir.

Ortalama büyüklükte bir yavru köpeğe 1-2 ay yeter. Bu marka mama özellikle hasta köpeklere verilebilir. İçerisinde bulunan yüksek besin değerleri ve kalitesi ile neredeyse her köpeğin severek yediği bir mama çeşididir.

Bir diğer önerilebilecek mama ise Happy Dog NaturCrog tavuklu biftekli yavru köpek maması olmaktadır. Hasta köpeklere vermeye gayet uygundur.

Bir diğer önerilebilecek mama ise Brit Care tahılsız somonlu büyük ırk yavru köpek maması olmaktadır. Köpeğiniz eğer büyük bir ırka mensup ise hasta olsun veya olmasın güvenle verebilirsiniz. Son derece kaliteli, besin değerleri yüksek ve sağlıklı bir üründür. Elbette daha uygun bütçelerde düşünülerek, tahıl alaşımlı mamalar yapılıyor. Bu ürünler diğerleri kadar pahalı değil ve yavru köpekler için özel üretiliyor.

Yavru Köpek Bakımı

Özellikle küçük ırklar hava koşullarına, çevresel faktörlere ve ırklarına bağlı olarak sık sık hastalanabilir. Her köpek kendine has özellikler taşır. Bu sebeple aldığınız köpeğin ırkını ve kronik sorunlarını iyi bilmeli, bakımını özel olarak yapmalısınız. Sık sık veterinere götürmeli, iyi beslendiğinden emin olmalı, gerektiğinde yıkamalısınız.