Yavru Köpekleri Nasıl Eğitmeliyiz ?

Aylardır hatta yıllardır yavru bir köpek sahiplenmek istiyordunuz. Sonunda o tatlişi sahiplendiniz. Ancak her şey daha yeni başlıyor. Ne yiyeceğine, ne içeceğine, nerede barınacağına karar vermek aslında yeterli değil. Onu ne için ve nasıl eğitmeniz gerektiğini de bilmeniz gerekli. Öğrenmek için bu yazı tam sizlik !

Öncelikle herkesin bildiği gibi “Son gelen kurallara uyar”! Yavru köpeğiniz şirinliğiyle sizi etkilemeye çalışabilir ama asla taviz vermeyin. O gelmeden önce de evinizin bir düzeni vardı ve ondan sonra da düzen devam etmeli. Kurallara herkes kadar onun da uymasını beklemeli ve bunun için gereken tüm disiplini göstermelisiniz.

Köpeğinizin yaşamı boyunca uymasını isteyeceğiniz kuralların temellerinin küçüklükten itibaren atılmaya başladığını dikkate alın. Bu anlamda köpeğiniz yavruyken neye izin veriyorsanız, büyüdüğünde de aynısını yapacağını aklınızda tutun. Bu sayede kendisini sevdirmek için bile olsa üzerinize atlamaması gerektiğini bilir. Sonuçta küçük ırk köpek ise belki bu durum pek sorun teşkil etmez ama labrador gibi büyük ırk köpek ise katlanılmaz sonuçlar doğurabilir.

Eğitim için en gerekli detay hiç şüphesiz disiplin. Bu amaçla köpeğinizin düzenli ve disiplinli bir hayat sürmesini sağlamalı, bu düzeni sonuna kadar korumalısınız.

Odanızda, yatağınızda, ayak ucunuzda yatmasına kesinlikle izin vermeyin. Elbette hasta veya korunmaya muhtaç olduğu durumlar istisna olacaktır ancak onun da tıpkı sizin gibi yatması gereken bir yatağı olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

Hırlamasına asla izin vermeyin. Unutmayın ki hırlama sonrası hareket, eğer kararlı bir şekilde hayır diyemezseniz, ısırma olabilir.

Mamasını sizin yemeğinizin sonrasında yemesi konusunda net olun. Eğer kendi yemeğinizden vermek veya sizinle birlikte yemek yemesi gibi kural ihlallerine izin verirseniz, huzur içinde yemek yemelere elveda etmeniz gerekir. Zira ona “hak ettiği ödülü” vermeniz için dibinizden ayrılmayacaktır.