Yeni Doğan Köpekler İçin Mama Seçimi

Yeni doğan köpeklerin yetişkin köpeklere nazaran daha hassas mideleri olmaktadır. Bu nedenle mama seçimi yeni doğan köpekler için çok önemlidir. Yanlış mama seçimi yavru köpeklerin kabız, ishal ve mide rahatsızlıklarına sebep olur. Çok büyük mamalar kesinlikle tercih edilmemelidir. Sütten kesme dönemlerinde yavru köpeğe mama alıştırmak için, mamasını su ıslatarak verilmesi tavsiye edilmektedir. Ancak mama süt ile karıştırılmamalıdır. Aksi taktirde köpeğin kusmasına sebep olacaktır. Yeni doğan köpekler için mama seçimi yaparken köpeğin cinsine de dikkat edilmelidir. Her cinsin farklı özellikleri vardır. Bu nedenle uzman kişilerden destek almalı ya da veteriner hekimi tarafından mama seçimi yapılmalıdır.

Yeni Doğan Köpek Nasıl Beslenir?

Yeni doğan bir köpeğin beslenme düzeni oldukça önemlidir. Yavru köpekler 6-7 haftalık olduktan sonra anne sütünden kesilirler. Sütten kesilmesiyle birlikte kuru mamaya alışmaları uzun bir süreci kapsar. Köpek mamayı yemeden önce mutlaka koklayacaktır. Bu nedenle kuru mamayı ıslatarak vermeniz köpeğin alışması açısından önemli olacaktır. Aynı zamanda mamayı ıslatarak vermez gaz sorunlarının da oluşmamasını sağlayacaktır. Mama ıslatma durumu yavru köpek 2 ile 3 aylık döneme geldiği zaman süt ile verilebilir. 2-3 aylıktan sonra mamayı ıslatmadan verebilirsiniz. Ancak duruma bağlı olarak yapılması gerekiyorsa mamayı et suyu ya da süt ile karıştırıp ilave edebilirsiniz.

Yeni Doğan Köpeğin Mama Seçimi Nasıl Olmalı?

Yeni doğan köpeklerin mutlaka anne sütü ile beslenmesi gerekmektedir. Ancak bazı şartlar nedeniyle anne sütüyle beslenemiyorsa, mutlaka yağsız süt ile beslenmesi önerilir. Her köpek cinsinin farklı kuru mamaları mevcuttur. Bunun için uzman bir veterinerden yardım alabilirsiniz. Böylelikle yeni doğan köpeğin cinsine ve yaşına göre doğru mama seçimi yapılacaktır.